TJ Sokol Jabkenice vs TJ Sokol Struhy

Datum a čas konání: 20.4.2024 17:00

Historie

Tito tři muži, ne právě nejmladší, rozhodli se po zdravé úvaze, že v Jabkenicích založí fotbalovou jedenáctku.

To bylo tak:
Pan Získal se seznámil, jako člen družstva, s panem Slukou z Chudíře na pracovišti. "Slovo dalo slovo, a z myšlenky se stal skutek, když jmenovaný s. Sluka zlákal s. Kloučka pro tuto myšlenku. Oba byli dobrými přáteli, kamarádi, neboť svého času s. Sluka Václav působil, co by "předseda rodičovského sdružení" ve zdejší škole, kde zase působil s. Klouček, jako řídící učitel. Oba spolu dobře spolupracovali v různých akcích ... a tak svorně spolu se s, Získalem, se pustili do odvážné akce.  Odvážná byla proto, že už kdysi fotbalová jedenáctka byla, ale zanikla. Všichni tito tři "zapálení chlapci" za mlada kopanou hráli, nebyl tedy jen fotbal neznámou veličinou. A to, že už kdysi se kopaná v Jabkenicích hrála a zanikla, a že se vyskytlo mnoho pochybovačů i posměváčků nebylo nepřekonatelnou zábranou.  Šlo o to, získat další poctivce. A našli se. Dokonce jednou v hospodě u Bejrů začali příznivci mezi sebou vybírat peníze. Počinek dal „fanda“ Toman František a tragicky zemřelý Láďa Hložek.
To vše bylo roku 1970 na jaře. Později jsem se dozvěděl, že myšlenku založit kopanou kdesi prý vyslovil L. Roleník, do aktivní spolupráce se však nezapojil.
K definitivnímu rozhodnutí obnovit řádný tělovýchovný oddíl kopané, došlo na ustavující schůzi 13.května 1970 v místním pohostinství U Bejrů. Schůzi zahájil s. Sluka, člen představenstva JZD Jabkenice a agronom z Chudíře ve 20.00 hodin. V krátkosti přivítal přítomné, vysvětlil účel jednání a předal slovo s. Kloučkovi, který spolu se s. Ladislavem Získalem objasnili situaci pro založení kopané, jsouce si vědomi, že již v minulosti byly činěný pokusy, které bohužel ztroskotaly. Nynější situace však skýtá naději, když i představenstvo JZD má pochopení a míní poskytovat zdarma dopravu (proto hlavička oddílu pod JZD) a když MNV v Jabkenicích také přislíbil podporu. SRPŠ, které doposud udržovalo chod Sokola, předalo žezlo nové organizaci, jež jistě najde pochopení a podporu u okresního výboru tělovýchovy. Po družné a věcné diskuzi došlo k volbě prvého výboru TJ JZD Jabkenice. Po předložení návrhu kandidátky a po doplnění z přítomných řad byl jednomyslně schválen následující výbor.

Předseda: Václav Sluka
Místopředseda: Václav Grus
Tajemník: Jaroslav Klouček
Hospodář: Zdeněk Slavík
Členové výboru: Josef Mrňavý, Miroslav Grůša, Jaroslav Vyšohlíd st., Václav Balda, Josef Adamec,
                              František Vyšohlíd ml., Jaroslav Červinka, Josef Korec
Revize: Josef Hložek, Václav Klouda
Vedoucí oddílu kopané: Ladislav Získal, Jaroslav Nevím
Vedoucí žactva: Jaroslav Vimmer, Ladislav Voborník
Trenér: Ladislav Hložek ml.
Trenér žactva Jaroslav Vimmer

Hlavním úkolem bylo upravit stávající hřiště a zbudovat kabiny. Dále bylo doporučeno: obstarat si vlastní kopačky, trenýrky, trika a fotografii. Později se vše uhradí, jakmile bude finanční základna.
        Tak tedy došlo k založení zdárně postupující tělovýchovné jednoty, která se měla každým rokem čile k životu, což patrno i na postupování oddílu téměř každým rokem. Vykročeno v dobrém tempu, v dobré pohodě i podpoře JZD. Vždyť jsme začínali s prázdnou pokladnou, nevyhovujícím hřištěm, bez vybavení, s malým počtem hráčů, a hlavně s nezkušeností.

Zdroj: Kronika TJ JZD Jabkenice (rok 1970)

1. FK Slavoj Čistá 17 67:24 40

3 góly

Vadym Panchenko